DO CZEGO SŁUŻĄ OPTYMALIZATORY MOCY ?
Dodatkowe oszczędności dla gospodarstwa domowego, jakie niosą za sobą panele PV powinny być wspomagane technologią podnoszącą ich efektywność. Właśnie takie wsparcie stanowią optymalizatory mocy, które są jednym z elementów układów fotowoltaicznych.
Zasada działania optymalizatora mocy
Optymalizator paneli fotowoltaicznych to niewielkich rozmiarów skrzyneczka, która wyposażona została w układy elektroniczne. Optymalizator reguluje parametry prądu generowanego przez dany moduł fotowoltaiczny, w taki sposób, by nie hamował on innych przy pracy. Nie jest to jednak samodzielne urządzenia tak jak np. mikroinwerter. Współpracują one z inwerterem, co musi zostać uwzględnione podczas projektowania instalacji fotowoltaicznej.
Optymalizatory szukają punktu mocy maksymalnej w pojedynczym module fotowoltaicznym. Ich działanie można dostosować do indywidualnych preferencji, albowiem zasada ich działania nie jest z reguły taka sama. Optymalizatory różnych producentów, będą wykorzystywać inne rozwiązania.
Elementy te mają za zadanie wspierać działanie modułu PVw przypadku pojawienia się cienia i zapewnić mu maksymalną moc – uniezależniając go od pozostałych modułów z danego szeregu.
Zastosowanie optymalizatora mocy paneli fotowoltaicznych
Jeśli istnieje ryzyko częściowego zaciemnienia instalacji, wówczas zastosowanie optymalizatora jest mocno wskazane. Optymalizator do paneli fotowoltaicznych pomoże podnieść wtedy efektywność instalacji.
Wyeliminuje również niedopasowanie prądowo-napięciowe. Optymalizatory do paneli fotowoltaicznych rozwiążą również inne problemy i mogą pełnić kilka różnych funkcji. Niektóre urządzenia eliminują efekt gorących punktów, posiadają dodatkowe funkcje bezpieczeństwa, czy też mają możliwość monitoringu pracy poszczególnych modułów fotowoltaicznych.
Chcesz wiedzieć więcej? Skontaktuj się z eco4planet. Wyjaśnimy Ci szczegółowo zasady działania optymalizatora i wskażemy w jaki sposób możesz go wykorzystać, aby Twoja instalacja fotowoltaiczna pracowała lepiej.