Program Priorytetowy "Czyste Powietrze"

Co nowego w programie „Czyste Powietrze”?

Zobacz nasze aktualności

DUŻE ZMIANY PRZY WYBORZE ŹRÓDEŁ CIEPŁA

Od 14.06.2024r. beneficjentów Programu Priorytetowego Czyste Powietrze obowiązują nowe zasady:

  • Pompy ciepła, kotły na pellet oraz kotły zgazowujące drewno będą tzw. kosztem kwalifikowanym tylko i wyłącznie wtedy, gdy parametry techniczne wybranych sprzętów zostaną potwierdzone wpisaniem ich na listę ZUM. Oto link do listy gdzie sprawdzić można nowoczesne źródła ciepła spełniające najwyższe standardy i wymogi: https://lista-zum.ios.edu.pl/

  • Wykonanie audytu energetycznego jest obowiązkiem przy wyborze pompy ciepła. Przy wymianie „kopciucha” na pompę ciepła warto zadbać w szczególności o to, by dom był odpowiednio docieplony. W przypadku słabego docieplenia budynku, zamontowanie jej może skutkować zawyżonymi rachunkami za energię elektryczną. Dlatego też najlepszym i optymalnym rozwiązaniem jest wykonanie termomodernizacji budynku, m.in. docieplenia przegród, wymiany stolarki okiennej i drzwiowej czy ocieplenie ścian zewnętrznych, a zakres prac i wskazanie odpowiedniego źródła ciepła jest znane właśnie po wykonaniu audytu energetycznego. Dofinansowanie na audyt wynosi do 1,2 tys. zł i pokrywa do 100 proc. kosztów kwalifikowanych.

W nocy panele fotowoltaiczne nie pracują, więc czy to w lato czy w zimie, zgromadzony prąd jej właśnie wtedy wykorzystywany. Jest to bardzo korzystny system działania, który dobrze się sprawdza.

Nadwyżkę energii elektrycznej pochodzącej z paneli fotowoltaicznych przechowywać można na dwa sposoby. Prosument może ją odsprzedać do sieci zewnętrznej, ale może skierować ją także do magazynu energii podpiętego do instalacji fotowoltaicznej.

Jeśli chcesz poznać więcej szczegółów, skontaktuj się z nami. Eksperci z Eco4planet odpowiedzą na każde Twoje pytanie i profesjonalnie doradzą w zakresie precyzyjnego określenia energii, jaka Twój obiekt musi wytworzyć.

Oczywistą zatem wydaje się żelazna zasada, według której moc instalacji PV nie może być większa od mocy przyłączeniowej. A jeśli te dwie wartości się zgrywają?

Wówczas, dostosowując się do konkretnych procedur, należy złożyć wniosek o warunki przyłączenia. Operatorzy mają nierzadko swoje wewnętrzne wytyczne działania w takich sytuacjach i może wydawać się to skomplikowane, ale dzięki profesjonalnemu wsparciu ekspertów z Eco4planet również i ta procedura nie będzie dla Ciebie obciążeniem. Załatwimy wszystko za Ciebie, a Ty ciesz się swoją nową, wysoce wydajną instalacją PV.

UWAŻAJ NA NIEUCZCIWYCH WYKONAWCÓW!
W 2023 roku odliczenie ulgi termomodernizacyjnej wynosi maksymalnie 53 000 zł. Niniejsza kwota odnosi się do wszystkich przedsięwzięć termomodernizacyjnych, które zostały wykonane w budynku.
DRODZY BENEFICJENCI, MOŻECIE SPAĆ SPOKOJNIE!

Program „Czyste Powietrze” i jego finansowanie będzie cały czas kontynuowane. W styczniu tego roku uruchomiono na ten cel środki Krajowego Planu Odbudowy (KPO) oraz budżet Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW). Wypłaty dotacji przez wojewódzkie fundusze jeszcze przez jakiś czas mogą być opóźnione, lecz realia są takie, że każda płatność dla beneficjentów zostanie zrealizowana! Z Naszej strony możemy Państwa zapewnić, że dokonamy wszelkich starań, żeby cały proces realizacji wniosku przeszedł w pełni profesjonalnie i rzetelnie, aby mogli Państwo cieszyć się większym komfortem życia oraz mniejszymi rachunkami 🙂

Dobrą informacją jest również fakt, że do budżetu programu w kwietniu 2024 r. wpłynie 6,4 mld środków z Unii Europejskiej.

Ciekawostka – do tej pory KPO i NFOŚiGW łącznie wypłaciły ponad miliard złotych, a dokładnie 1 096 900 004 zł!

Wyłącznie instalacja fotowoltaiczna off-grid działa kiedy nie ma prądu. Te rodzaj urządzenia jest niezależny od sieci i pobiera energię z akumulatorów.

NOWE ZASADY PROGRAMU PRIORYTETOWEGO CZYSTE POWIETRZE (PPCP)

22.04.2024r. – datę tą uznać można za przełomową w całej historii programu Czyste Powietrze. Właśnie tego dnia wprowadzone zostały nowe obowiązujące zasady w programie, które istotnie zmieniają kilka aspektów w kwestii uzyskania dofinansowania.

Pierwszą z nich jest wprowadzenie od 14.06.2024r. obowiązku wyboru: pomp ciepła, pieców na pellet oraz kotłów zgazowujących drewno, tylko i wyłącznie tych, które widnieją na liście zielonych urządzeń i materiałów, tzw. Liście ZUM. Istnieją też 3 kryteria dotyczące terminów składania wniosków:

  • Wniosek o dotację złożony do 21.04. włącznie

Tych wniosków zmiany nie dotyczą, a urządzenia, na które zostanie przyznane dofinansowanie nie musi zaliczać się do Listy ZUM,

  • Wniosek o dotację złożony od 22.04.24r. oraz zakup urządzeń do 13.06.24r.

Tych wniosków zmiany nie dotyczą o ile faktura, bądź dokument księgowy o równoważnym znaczeniu jest wystawiony do 13.06.24r.,

  • Wniosek o dotację złożony od 22.04.24r. oraz zakup urządzeń od 14.06 i później

Tych wniosków zmiany dotyczą w pełni i masz obowiązek do wybrania urządzenia z obowiązującej Listy ZUM.

 

Drugą z wprowadzonych zasad jest zmiana w możliwości uzyskania trzeciego, najwyższego progu dofinansowania z Programu Czyste Powietrze, biorąc pod uwagę liczbę budynków/lokali przypadających na jednego beneficjenta. Nowe reguły prezentują się następująco:

  • Wniosek o dotację złożony do 21.04.24r. włącznie

Tych wniosków zmiany nie dotyczą,

  • Wniosek o dotację złożony od 22.04.24r. do 13.06.24r.

Beneficjent korzystający z najwyższego poziomu dofinansowania na dany budynek z wnioskiem złożonym od 22.04.24r. – chcąc uzyskać dofinansowanie na kolejne budynki , będzie mógł otrzymać je tylko i wyłącznie w ramach pierwszego, podstawowego progu dofinansowania,

  • Wniosek o dotację złożony od 14.06 i później

Tych wniosków zmiany dotyczą, a beneficjent posiada jedną szansę na otrzymanie dofinansowania z trzeciego, najwyższego progu o ile wcześniej (czyli od 22.04) nie uzyskał dotacji na inny budynek/lokal mieszkalny z trzeciego, najwyższego progu Programu Czyste Powietrze.

 

Trzecią, bardzo istotną wprowadzoną zasadą jest zmiana zapisów dokumentacji Programu Czyste Powietrze w zakresie pełnomocnictwa oraz prefinansowania. Kryteria poszczególnych dokumentacji wyglądają następująco:

  • Pełnomocnictwo

– od tej pory wymogiem obowiązującym przy wypełnianiu pełnomocnictwa jest poświadczenie własnoręcznego podpisu  wnioskodawcy ze strony Notariusza.

  • Prefinansowanie

–  zaliczka wypłacana jest na konto wykonawcy dopiero po złożeniu do WFOŚiGW dyspozycji wypłaty zaliczki (własnoręcznie podpisanej przez beneficjenta) z załączoną kopią faktury zaliczkowej,

– wniosek o płatność wysyłany do WFOŚiGW, musi zostać złożony najpóźniej do upływu 120-tu dni od daty wypłaty zaliczki.

Obecnie średnia gwarancja na panele zwykle wynosi 10-15 lat.Ten segment technologiczny stale się rozwija i może nas pozytywnie zaskoczyć w kolejnych kilku latach.

IDĄ ZMIANY! JUŻ W KWIETNIU 2024 R.

Już w kwietniu wprowadzony zostanie obowiązek wyboru pomp ciepła oraz kotłów zgazowujących drewno i kotłów na pellet z tzw. listy ZUM – zielonych urządzeń i materiałów. Kolejną zmianą będzie także możliwość uzyskania najwyższego poziomu dofinansowania tylko na jeden budynek mieszkalny jednorodzinny albo jeden lokal mieszkalny w takim budynku.

Należy pamiętać, że ulga należy się tym osobom, które opodatkowują swoje dochody według skali podatkowej lub według jednolitej stawki podatku liniowego, a także tym opłacającym ryczałt od przychodów ewidencjonowanych. Posiadacze budynku bez prawa własności nie mogą odliczyć ulgi.

Oczywistą zatem wydaje się żelazna zasada, według której moc instalacji PV nie może być większa od mocy przyłączeniowej. A jeśli te dwie wartości się zgrywają?

Wówczas, dostosowując się do konkretnych procedur, należy złożyć wniosek o warunki przyłączenia. Operatorzy mają nierzadko swoje wewnętrzne wytyczne działania w takich sytuacjach i może wydawać się to skomplikowane, ale dzięki profesjonalnemu wsparciu ekspertów z Eco4planet również i ta procedura nie będzie dla Ciebie obciążeniem. Załatwimy wszystko za Ciebie, a Ty ciesz się swoją nową, wysoce wydajną instalacją PV.

Kontakt

TELEFON KONTAKTOWY

+48 501 355 350

BIURO

kontakt@eco4planet.eu
bok@eco4planet.eu

Siedziba główna

ul. Cybernetyki 19A,
02-677 Warszawa

ODDZIAŁ LUBLIN

ul. Nałęczowska 36C,
Lublin 20-400

ODDZIAŁ SUWAŁKI

ul. Chłodna 6
Suwałki 16-400


This will close in 0 seconds