FOTOWOLTAIKA DLA FIRM – CZY TO SIĘ OPŁACA

Firma także może być prosumentem. Zależy to od parametrów technicznych oraz jakości wykonania instalacji fotowoltaicznej w jej obrębie. Nie bez znaczenia pozostaje tutaj również lokalizacja budynku i nasłonecznienie modułów.

Fotowoltaika dla firm opiera się także na czasie, w którym zachodzi najintensywniejsze zużycie energii, specyfika działalności oraz energetyczne zapotrzebowanie  oraz ceny na rynku. Jest to bardzo prężnie rozwijająca się sfera, która zrzesza sobie bardzo wielu zwolenników. Oczywiście, jej produktywność zależy od indywidualnych czynników, niemniej jej zalety są niepodważalne.

Niższe koszty energii

Zasilanie wiatrowe to oszczędność i działania proekologiczne, nie ma co do tego wątpliwości.

Od 2019 roku przedsiębiorcy są traktowani tak samo jak właściciele domów jednorodzinnych w myśl nowelizacji ustawy o odnawialnych źródłach energii (OZE), są oni zatem prosumentami. Dzięki takiemu rozwiązaniu firmowe rachunki są mniejsze.

Czy można odliczyć panele fotowoltaiczne od podatku?

Przedsiębiorca może odliczyć cały VAT od inwestycji fotowoltaicznej. Może on również odliczać dochód, albowiem inwestycja jest kosztem.

Do tego dochodzi ulga termomodernizacyjna dla płatników podatku PIT. Kwota odliczenia w ramach  ulgi nie może przekraczać 53 tys. zł, a forma rozliczenia (skala podatkowa, podatek liniowy, ryczałt) nie mają w tej sytuacji znaczenia.

Jakie są dotacje na fotowoltaikę dla firm?

W ostatnich latach dotacje dla firm są zaplanowane w takich programach jak np.:

  • Energia Plus,
  • Inwestycje energooszczędne w małych i średnich przedsiębiorstwach,
  • Bocian,
  • Infrastruktura i Środowisko.

Dzięki eco4planet dowiesz się z jakiego programu skorzystać, aby zdobyć dofinansowanie najkorzystniejsze dla Twojej firmy. Umów się z naszym doradcą i podejmij najlepszą decyzję!