JAKIE SĄ DOFINANSOWANIA DLA ROLNIKÓW ?

Panele fotowoltaiczne to przede wszystkim oszczędność, zwłaszcza wówczas, kiedy rolnik skorzysta ze specjalnie jemu dedykowanej dotacji. Polska wieś od wielu lat może liczyć na wsparcie w zakresie innowacyjności jednocześnie wprowadzając ekologiczne rozwiązania.

Wielu nowoczesnych rolników jest już świadomych możliwości jakie niesie za sobą inwestycja w fotowoltaikę, albowiem od zawsze największym problemem dla budżetów były ceny energii, a to właśnie wieś jest obszarem, w którym naturalne źródła energii są największym sprzymierzeńcem prosumenta. Gospodarstwa rolne generują ogromne ilości prądu w zależności od rodzaju wytwarzanych dóbr. Energia pozyskiwana metodami konwencjonalnymi jest nie tylko szkodliwa dla klimatu, ale staje się wręcz nieopłacalna.

Dofinansowanie do fotowoltaiki – programy dla rolników

Najbardziej popularnym dotychczas programem pomocowym jest Mój Prąd, dofinansowujący instalację paneli fotowoltaicznych na domach wolnostojących. Mogą z niego skorzystać również rolnicy, jednak dla tej grupy dostępne jest również inne rozwiązanie. Wieś to synonim zdrowia i świeżego powietrza, dlatego właśnie dla tych terenów oferowane są programy finansujące ekologiczne innowacje, a są to:

– ogólnopolski program Agroenergia (dofinansowanie zależne od mocy instalacji)

– ogólnopolski program Restrukturyzacja małych gospodarstw (dotacja 60 tys. zł)

– planowany, ogólnopolski program Energia dla wsi,

– regionalne programy wykorzystujących dotacje unijne dla rolników na fotowoltaikę – m.in. w województwie kujawsko-pomorskim i świętokrzyskim.

Ulgi podatkowe dla rolników

Wśród korzyści z inwestowania w fotowoltaikę możemy również wymienić ulgi w podatku rolnym. Znowelizowana Ustawa o podatku rolnym z dnia 15 listopada 1984 r. W art. 13 nosi zapis: „Podatnikom podatku rolnego przysługuje ulga inwestycyjna z tytułu wydatków poniesionych na […] zakup i zainstalowanie […] urządzeń do wykorzystywania na cele produkcyjne naturalnych źródeł energii (wiatru, biogazu, słońca, spadku wód)”.

Jest to zatem odniesienie do fotowoltaiki, ale uwaga! Rolnik nie może liczyć na dofinansowanie, jeśli sfinansował w całości lub w części inwestycję ze środków publicznych. Wysokość ulgi musi wynosić 25% udokumentowanych nakładów inwestycyjnych na zakup i montaż instalacji. Istnieją również ograniczenia czasowe, albowiem nie można tej ulgi stosować dłużej niż przez 15 lat.

Warunkiem koniecznym jest też przynależność do gminy, w której fotowoltaika się znajduje. Ma to związek z odprowadzanym do tej gminy podatkiem. Należy także podkreślić, że przyznana ulga zostanie utracona jeśli rolnik sprzeda instalację lub będzie ją wykorzystywań wbrew zapisom ustawy.

Jak uzyskać dotacje na fotowoltaikę do gospodarstwa rolnego?

Główny warunek to poprawne zredagowanie wniosku zgodnie z regulaminem programu i jego wytycznymi. Pełne wsparcie w tym zakresie znajdziesz w eco4planet. Przeprowadzimy Cię kompleksowo przez całą procedurę i fachowo doradzimy. W zależności od wybranego przez Ciebie programu dofinansowań pamiętaj, że jedynie poprawny formalnie i merytorycznie wniosek ma szansę na uzyskanie dofinansowania. Dlatego warto zaufać specjalistom. Złóż wniosek i zacznij realnie oszczędzać z eco4planet!

Nowości z branży

Kontakt

TELEFON KONTAKTOWY

+48 501 355 350

BIURO

kontakt@eco4planet.eu
bok@eco4planet.eu

Siedziba główna

ul. Cybernetyki 19A,
02-677 Warszawa

Oddziały Eco4Planet

ODDZIAŁ LUBLIN
ul. Nałęczowska 36C,
Lublin 20-400

ODDZIAŁ SUWAŁKI
ul. Chłodna 6,
Suwałki 16-400

ODDZIAŁ MRĄGOWO
ul. Królewiecka 6,
Mrągowo 11-700

ODDZIAŁ  OSTRÓW WIELKOPOLSKI
ul. Chłapowskiego 87,
Ostrów Wielkopolski 63-400


This will close in 0 seconds