BŁĘDY PRZY MONTAŻU PANELI PV

Jeśli nie montujemy samodzielnie paneli fotowoltaicznych, ten wątek nas nie dotyczy. Niemniej, zawsze warto być świadomym tego jakie błędy można popełnić zakładając instalację.

Przede wszystkim, panele działają prawidłowo jedynie na nasłonecznionej nawierzchni. Zacieniona przestrzeń jest niedopuszczalna i całkowicie mija się z założeniami fotowoltaiki jako generatora energii pozyskiwanej ze źródeł naturalnych.

Pierwsze nieprawidłowości a błędy w projekcie

Każda inwestycja zaczyna się od projektu i to właśnie już na tym etapie często można popełnić błąd. Pamiętaj, że w przypadku fotowoltaiki nie ma czegoś takiego jak uniwersalne rozwiązania. Wszystkie muszą być indywidualnie dedykowane do miejsca, w jakim mają być zamontowane.

Projekty tworzy się od podstaw, zresztą dokładnie w myśl tej zasady pracują fachowcy z eco4planet, którzy zdają sobie sprawę z tego, że błędy na etapie projektowania bywają bardzo kosztowne.

Błędy podczas montażu

Na etapie instalowania modułów należy zwrócić uwagę na ich kąt nachylenia w stosunku do dachu. Powinien on wynosić ok. 30-40 stopni. Fotowoltaika powinna być skierowana na południe, ewentualnie południowy-wschód lub południowy-zachód.

Prawidłowe rozmieszczenie okablowania

Okablowanie, choć nie zawsze jest w centrum zainteresowania przyszłego prosumenta, jest niezwykle istotne w całej konstrukcji. Nieprawidłowy dobór tych elementów oraz nieumiejętne podłączenie i ułożenie to zagrożenie dla skuteczności fotowoltaiki. Pamiętajmy także, aby przewody prawidłowo zabezpieczyć przed działaniami atmosfery i przede wszystkim zwierząt. Nie mamy przecież gwarancji, że radosne zabawy wiewiórek nie zakończą się zawodami w przegryzaniu kabli. Wiele zależy od wiedzy i kompetencji monterów.

Czy instalacjom fotowoltaicznym grozi korozja stali?

Z założenia elementy konstrukcji są wykonane z aluminium, które jest odporne na rdzę. Spotykamy także stal nierdzewną albo podzespoły pokryte magnelisem bądź powłoką ocynkowaną. Uwaga! Niedopuszczalne jest użycie elementów konstrukcyjnych ze stali galwanicznej.

Czy błędy podczas montażu paneli fotowoltaicznych często się powtarzają?

Jeśli monter nie ma doświadczenia, to tak. Zarówno projekt i dobór podzespołów, jak i ich instalacja wymagają fachowego podejścia i znajomości tematu. Nie zainstalujesz fotowoltaiki za pomocą filmiku instruktażowego znalezionego w internecie. Tutaj w grę wchodzą nie tylko zainwestowane pieniądze, ale i bezpieczeństwo. Profesjonalne i wysoce specjalistyczne zadania zostaw specjalistom.

Błędy w montażu fotowoltaiki stanowią zagrożenie nawet dla konstrukcji budynku, dlatego tak istotny jest wybór doświadczonej ekipy, która cieszy się dobrymi opiniami i może pochwalić się wieloma udanymi oraz działającymi od lat realizacjami. Skontaktuj się z eco4planet i zaufaj profesjonalistom, a nie narazisz się na nieprzewidziane sytuacje.