CO TO JEST INSTALACJA OFF GRID ?

Instalacja fotowoltaiczna off-grid stanowi odwrotność systemu on-grid, w którym prywatna elektrownia słoneczna jest podłączona do ogólnej sieci, a Ty – jako prosument – korzystasz z systemu opustów.  Sama nazwa wskazuje zatem na niezależność systemu „off”.

Konstrukcja obu tych instalacji nie różni się zbytnio od siebie., jednak system off-grid nie potrzebuje licznika dwukierunkowego, na podstawie którego dystrybutor energii wylicza dla siebie należność. Wyprodukowany prąd zużywa się na bieżąco, zatem najkorzystniejszym rozwiązaniem jest magazynowanie nadwyżek. Pozwoli to na poprawę efektywności systemu off-grid, który nie ma możliwości produkować energii np. w trudnych warunkach atmosferycznych.

Do magazynowania energii służą specjalne akumulatory (baterie, magazyny). Im większe i pojemniejsze, tym więcej prądu gromadzimy. 

Instalacja fotowoltaiczna off-grid – zalety i wady

Wśród zalet należy na pierwszym miejscu wymienić niezależność od sieci. Oznacza to, że Twój system sam produkuje prąd, a Ty go konsumujesz i magazynujesz. Nie musisz podpisywać długookresowych umów z zewnętrznym operatorem.

Instalacje fotowoltaiczne off-grid są rekomendowane m. in. Dla obiektów położonych w specyficznej lokalizacji czy z dala od innych zabudowań.

Do wad zaliczyć możemy konieczność poniesienia dodatkowych kosztów na instalacje akumulatora energii. Bez niego nie będziemy mogli gromadzić na własny użytek nadwyżek wyprodukowanego prądu. Jest to niezbyt korzystna sytuacja zważywszy na to, że na system off-grid nie otrzymasz dofinansowania z programu Mój Prąd.

Skontaktuj się z nami i poznaj szczegóły tej inwestycji. Eksperci z eco4planet profesjonalnie doradzą Ci i wskażą wszystkie dostępne możliwości, z jakich możesz skorzystać planując zakup urządzeń OZE.