CZYM SIĘ RÓŻNIĄ SOLARY OD FOTOWOLTAIKI ?
Instalacja fotowoltaiczna służy do przetwarzania promieniowania słonecznego na energię elektryczną. Niezbędne do tego są panele (inaczej: moduły, baterie) fotowoltaiczne. Najczęściej są one zbudowane z krzemu, choć w dalszym ciągu trwają intensywne prace nad ich ulepszaniem.
Wygenerowany przez panele słoneczne prąd jest stały. Aby zasilić urządzenia domowe potrzebujemy prądu zmiennego, który dodatkowo jest dostosowany do parametrów sieci elektrycznej. Tutaj z pomocą przychodzi nam falownik będący częścią każdej instalacji fotowoltaicznej. Element ten, nazywany jest również inwerterem.
Czy fotowoltaika działa w nocy?
Panele pracują najbardziej wydajnie tylko wówczas, gdy mają nieprzerwany dostęp do energii słonecznej. Przy utrudnionych warunkach atmosferycznych wydajna produkcja energii jest niemożliwa. Dlatego właśnie tak ważna jest możliwość magazynowania nadwyżek prądu, aby w momentach, w których jego wytwarzanie nie jest możliwe móc z niego korzystać.
Najpowszechniejszym rozwiązaniem jest system on-grid, w którym instalacja fotowoltaiczna jest podłączona do sieci, a jej właścicielem jest prosument. Jest to korzystne, albowiem i tak możesz zapomnieć o wysokich rachunkach samodzielnie produkując energię przez większość czasu
Jak działają solary?
Solary, czyli popularne kolektory słoneczne mają za zadanie podgrzewanie wody użytkowej i wsparcie ogrzewania budynku. Podobnie jak panele fotowoltaiczne, solary korzystają z promieni słonecznych.
Nie trzeba wielu dachowych paneli, aby bezpłatnie podgrzewać ciepłą wodę użytkową latem lub wiosną. To ekologiczny sposób na zmniejszenie stałych wydatków w budynku, choć warto wiedzieć, że solary nie dają możliwości ogrzewania obiektu (jak np. pompa ciepła).
Kolektory słoneczne to urządzenia działające w sposób przyjazny dla środowiska naturalnego. Uznaje się, że praca zaledwie 3 kolektorów słonecznych w połowie pokrywa zapotrzebowanie na ciepłą wodę użytkową w budynku użytkowanym przez 4-osobową rodzinę. Nie są one jednak efektywne w sezonie zimowym, a w upalne letnie dni może dojść do ich przegrzania.
Instalacja kolektorów na istniejącym już budynku nie obejdzie się bez modyfikacji istniejącej instalacji hydraulicznej budynku.
Kolektory słoneczne a fotowoltaika
Solary mają wady i zalety, ale pozwalają realnie oszczędzić na ciepłej wodzie użytkowej. Dobra wydajność paneli fotowoltaicznych i ich prawidłowy montaż to z kolei szansa na zminimalizowanie wydatków na prąd.
Zarówno kolektory jak i panele fotowoltaiczne funkcjonują dzięki promieniom słonecznym. Zasadnicza różnica między nimi polega na tym, że kolektory zamieniają energię słoneczną w energię cieplną, czyli prostymi słowy – podgrzewają wodę. Panele fotowoltaiczne zaś produkują energię ze słońca. Oba urządzenia umieszcza się na dachu bądź na niezależnej konstrukcji. W przypadku paneli fotowoltaicznych, można nie tylko zminimalizować koszty energii elektrycznej, ale również sprzedawać nadwyżki do sieci. To może przyczynić się do jeszcze większych oszczędności i poprawy środowiska naturalnego.
Instalacja fotowoltaiczna powinna być dobierana do indywidualnych potrzeb gospodarstwa domowego – podobnie jest w przypadku kolektorów słonecznych. Dlatego już na etapie planowania skontaktuj się z eco4planet. Nasi eksperci profesjonalnie doradzą Ci, wskażą najkorzystniejsze rozwiązania i przeprowadzą przez całą procedurę pozyskiwania dofinansowania.
Co zyskujesz? Przede wszystkim Twoje rachunki za prąd będą zdecydowanie niższe, a Ty jesteś niezależny od sieci. Ponadto, oszczędzasz na podgrzewaniu wody użytkowej w sezonie wiosenno-letnim. Chcesz wiedzieć więcej? Zadzwoń lub napisz do nas.