FOTOWOLTAIKA NA GRUNCIE CZY NA DACHU ?

Przemierzając nasz kraj bardzo często widzimy domy, na dachach którym zamontowane są panele fotowoltaiczne. Taki widok już nikogo z nas nie dziwi, a nawet cieszy, bo widać coraz bardziej zmieniającą się świadomość klimatyczną Polaków.

Na pewno też niejednokrotnie widzieliście farmy fotowoltaiczne, czyli moduły ulokowane w rzędach na gruncie. Każdy prosument, który wybrał tego typu instalacje OZE stał z pewnością przed trudna decyzją: gdzie zamontować panele? Jego wybór na pewno nie był przypadkowy.

Gdzie zamontować panele fotowoltaiczne?

Standardowe instalacje to te dachowe bądź montowane na ziemi. Każdy z tych wariantów ma swoje uzasadnienie, na które składają się czynniki takie jak:

  • nasłonecznienie i zacienienie terenu,
  • charakterystyka działki i dachu,
  • kwestie praktyczne, techniczne i finansowe,
  • estetyka i dopasowanie do okolicy

Panele najlepiej umieścić tam, gdzie będą spełniały swoja funkcję, czyli w miejscu najbardziej nasłonecznionym. Każdy obiekt, który będzie blokował dostęp do promieni, stanowi redukcję efektywności instalacji. Warto pamiętać, aby skierować moduły na południe, względnie z odchyleniem na wschód bądź zachód, ale nigdy na północ.

Z pomocą w zwiększonej eksploatacji na promienie słoneczne przychodzą stelaże umieszczone na gruncie. Jednak przy niewielkiej powierzchni działki panele ziemne nie są najlepszym rozwiązaniem. Inaczej sytuacja wygląda na rozległych gruntach. Wówczas nie ma barier, aby zbudować taką farmę.

Przy niewielkiej działce, najbardziej uzasadniony będzie montaż paneli na dachu domu. Sprawdzi się ona na każdej konfiguracji, lecz nie zapominajmy o stronie i kącie nachylenia. Te czynniki najprecyzyjniej ustali fachowiec, któremu warto powierzyć planowanie inwestycji już na etapie wyboru miejsca dla modułów. Skontaktuj się z eco4planet. Nasi eksperci pomogą Ci wybrać najbardziej optymalną przestrzeń na Twoją fotowoltaikę.

Fotowoltaika na gruncie – jakie zalety?

Instalacja na gruncie to konstrukcja, do której ma się łatwy dostęp. Jest to istotne zwłaszcza w obliczu konieczności przeprowadzenia konserwacji bądź niezbędnych napraw. Moduły przy gruncie mają także dobrą wentylację, a jest to bardzo ważne podczas letnich upałów, kiedy ekrany potrafią być bardzo nagrzane. Na szerokiej przestrzeni możemy także ustawić panele odpowiednio względem Słońca nie będąc zależnymi od konstrukcji np. dachu.

Fotowoltaika na dachu – jakie zalety?

To zdecydowanie bardziej popularna wersja. W tym przypadku nie musimy gospodarować przestrzeni na gruncie, a dach jako element domu, który osobiście użytkujemy dosyć rzadko jest idealnym podłożem do umieszczenia nań modułów. Jedynym wymogiem są optymalny kąt nachylenia i orientacja względem Słońca. Jest to rekomendowana przestrzeń dla tego typu inwestycji.