G11 CZY G12W ? JAKA TARYFĘ ENERGETYCZNĄ WYBRAĆ PRZY FOTOWOLTAICE ?

Wybranie właściwej taryfy prądu do fotowoltaiki często jest problematyczne i niekiedy nie może się obyć bez fachowego doradztwa. Nic w tym dziwnego, bo znaczenie ma tu zarówno sposób rozliczenia prądu czy koszty taryfy, jak również profil zużycia kWh oraz to, ile energii produkuje nasza instalacja fotowoltaiczna. W przypadku gospodarstw domowych wyróżniamy dwie główne grupy – G11 oraz G12.

Na naszych fakturach za prąd mamy opłaty stałe, które zawsze mają taką samą wartość oraz opłaty zmienne, zależne już od ilości zużytej przez nas energii elektrycznej. Wobec tego cena taryf jednostrefowych (G11) za kWh jest taka sama, bez względu na porę dnia czy dzień tygodnia. G12 natomiast posiada dwie różne stawki za prąd, gdzie w godzinach nocnych jest ona niższa.

Dzięki instalacji fotowoltaicznej możesz sporo zaoszczędzić na opłatach zmiennych. Szacuje się, że w portfelu zostaje nawet do 90% środków, które być wydał nie będąc prosumentem.

Fotowoltaika – taryfa G11 do instalacji fotowoltaicznej

G11 to najpopularniejszy plan cenowy dla gospodarstw domowych. Jako taryfa jednostrefowa, stawka za kWh jest taka sama. Szczególnie poleca się ją użytkownikom, u których zużycie prądu jest mniej więcej takie samo na przestrzeni 24 godzin. To najkorzystniejsze rozwiązanie dla prosumentów fotowoltaiki.

W ten sposób pozbywamy się opłat zmiennych, ponieważ produkujemy własny prąd. Dodatkowo dla G11 opłaty stałe są często niższe, niż w innych planach cenowych.

Czy taryfa prądu G12 do fotowoltaiki jest korzystna?

G12 to taryfa dwustrefowa. Najwięcej korzyści mogą z niej pozyskać osoby, których zużycie energii elektrycznej jest wyższe w porach nocnych, np. domy z samą tylko pompą ciepła, która przecież do działania potrzebuje energii elektrycznej.

W tym przypadku pracujące panele będą zapewniały prąd w dzień, a w nocy sprzedawca energii elektrycznej (zakład energetyczny) po niskiej stawce za kWh.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej, skontaktuj się z eco4planet. Nasi specjaliści doradzą Ci jaką taryfę wybrać i podpowiedzą w jaki sposób oszczędzić więcej. Nie czekaj i już teraz skorzystaj z zielonej energii.