ILE KOSZTUJE FOTOWOLTAIKA ?

Koszt instalacji fotowoltaicznej jest to jednorazowy, choć dość spory wydatek. Koszt zakupu i montażu oscyluje w granicach od kilkunastu do kilkudziesięciu tysięcy zł. W kosztach, które musimy wziąć pod uwagę znajdują się: moduły fotowoltaiczne, falownik, dostawa i montaż, pomiary i podatek VAT. Obecnie zadaniem poszczególnych państw Unii Europejskiej jest praca nad opublikowaniem przepisów niezbędnych do wdrożenia obniżonego VAT-u na fotowoltaikę. Czas ten otrzymały do 31 grudnia 2024 roku.

Nie bez przyczyny, to nadal lokalizacja jest kluczowym czynnikiem warunkującym koszt instalacji. Od niej zależna będzie zastosowana konstrukcja montażowa. Ważna jest także moc instalacji, a więc ilość zastosowanych modułów i jakość użytych tworzyw.

Jednak sam zakup to nie koniec wydatków. Sytuację w dużej mierze poprawiają gwarancje, które zapewniają darmowy serwis i ewentualną naprawę w przypadku usterki. Niektórzy użytkownicy decydują się również na dodatkowo płatne ubezpieczenie.

Ulga na fotowoltaikę

Dużym bonusem, który dostają osoby planujące inwestycję jest ulga termomodernizacyjna – obniży ona cenę instalacji fotowoltaicznej. Maksymalna kwota jaką można otrzymać to 53 tysiące złotych od wszystkich wydatków termomodernizacyjnych. Żeby skorzystać z ulgi należy: rozpocząć montaż instalacji i kupować produkty, które można odliczać od dochodu, zakończyć montaż w ciągu 3 lat, odliczać wydatki w corocznym rozliczeniu PIT. Ważne, aby wydatki rozpocząć dopiero gdy budynek, na którym montujemy instalację jest w użytku.

Jak szybko zwraca się instalacja fotowoltaiczna?

Wszystko zależy od dopasowania mocy instalacji oraz do zużycia prądu w domu. Są to zawsze kwestie indywidualne, które jednak można prognozować. Przyjmuje się, że dobrze dobrana instalacja powinna zwrócić się po około 6 latach od montażu.

Wpływ na to mają między innymi rosnące ceny prądu. Im są wyższe, tym więcej właściciel instalacji zaoszczędzi więcej w porównaniu do statystycznego gospodarstwa domowego bez fotowoltaiki.