ILE PRĄDU ZUŻYWAJĄ URZĄDZENIE DOMOWE?

Kolejne podwyżki stawek cenowych za prąd mrożą krew w żyłach większości Polaków. Nic dziwnego, w niektórych przypadkach podwyżki zdecydowanie nadwyrężyły budżety domowe, a niektóre przedsiębiorstwa doprowadziły nawet do bankructwa!

Ogromną nadzieją jest w tej sytuacji instalacja fotowoltaiczna, która umożliwia samodzielne produkowanie energii. Dzięki temu jesteś niezależny od zewnętrznych jej dystrybutorów.

Zużycie prądu, fotowoltaika i podwyżki cen

W obliczu konfliktu Rosji z Ukrainą, szalejącej inflacji i katastrof klimatycznych, ustabilizowanie cen na rynkach nie wygląda zbyt optymistycznie. Z pomocą przychodzą rozwiązania proekologiczne, które czerpią energię bezpośrednio ze Słońca bądź z ziemi. Ta opcja pomija całkowicie wypracowany dotychczas schemat zależności od wielkich korporacji naliczających sobie dodatkową marżę za nasze energetyczne bezpieczeństwo. W tym miejscu warto wspomnieć, że nawet wysoka na ten moment inwestycja, zwróci się w ciągu kilkunastu miesięcy.

Kontrola nad zużyciem prądu to wybór logiczny i z punktu widzenia obecnych realiów ekonomicznych, uzasadniony.  Każdy panel fotowoltaiczny ma bowiem swoją moc w danych warunkach pogodowych. W naszym kraju warunki atmosferyczne są dosyć przewidywalne, więc prognoza zużycia energii nie jest dla specjalistów trudnością. Dlatego zwłaszcza zalecamy kontakt z ekspertami z eco4planet. Profesjonalnie i skutecznie wskażemy Ci rozwiązania najkorzystniejsze dla firmy oraz dla Twojego gospodarstwa domowego.

W zależności od tego czy mieścisz się w 2000 kWh rocznie? A może zużywasz nieco więcej, bo 4000 kWh? Wiele czynników wpływa na powyższe zużycie m.in.:

  • ilość osób w Twoim gospodarstwie domowym
  • nawyki i przyzwyczajenia w Twoim domu (np. jedzenie, styl życia)
  • eksploatacja wnętrza Twojego domu (np. home office)
  • energooszczędność wnętrza

W których pomieszczeniach generuje się najwięcej prądu?

Tym pomieszczeniem jest niewątpliwie kuchnia i popularne w ostatniej dekadzie płyty indukcyjne. Pojedyncze pole takiej płyty zazwyczaj pracuje z mocą 1800 W.  Niektóre kalkulacje wskazują na to, że w gospodarstwie domowym 2+2, codzienne gotowanie na płycie indukcyjnej generuje ok. 600 czy 700 kWh prądu rocznie. Czynnikami redukującymi wydatki na prąd może być mniejsze gospodarstwo, bardziej sporadyczne gotowanie w domu czy innowacyjny pod względem ekologicznych rozwiązań sprzęt. Jednak niewielu czynnych kucharzy domowych stosuje także zasadę gotowania pod przykrywką lub stosowania odpowiednich garnków – to również wpływa na oszczędność.

Elektryczne piekarniki to również duże marnotrawienie energii, zwłaszcza gdy ich moc wynosi między 2200 a 2400 W. Kosztowna jest także zmywarka, dlatego energooszczędne warianty i tego urządzenia są obecnie bardzo poszukiwane.

Oświetlenie, telewizor, laptop. Jak zużywamy energię?

Szacunkowe zużycie innych, standardowych urządzeń domowych, wynosi w skali roku ok. 200 – 250 kWh przy pralce i około 100 – 150 kWh w przypadku odkurzacza.

A co z oświetleniem, telewizorem, komputerem, laptopem? To już bardzo indywidualna kwestia, bo wiele zależy od indywidualnego stylu korzystania z poszczególnych urządzeń. Warto również pamiętać o rozsądnym korzystaniu z energooszczędnych żarówek.