JAK OGRZAĆ DOM ENERGIĄ Z FOTOWOLTAIKI ?

Fotowoltaika w świadomości wielu ludzi to oszczędność na prądzie. Nieliczni jedynie kojarzą instalacje PV z ciepłem w domu, a przecież jednym z zadań tych urządzeń jest właśnie zapewnienie komfortu termicznego użytkownikom.

Technologia ekologiczna w ostatnich latach wprowadza innowacyjne rozwiązania zarówno dla gospodarstw domowych jak i dla firm. Dzięki temu prosumenci mogą w dużym stopniu uniezależnić się od kosztownej energii pobieranej z sieci.

Dla porównania, ogrzewanie gazowe czy przy wykorzystaniu tradycyjnych surowców (np. drewno) jest obecnie bardzo dużym obciążeniem każdego gospodarstwa. Fotowoltaika odpowiednio bilansuje tę sytuację pozyskując energię własnym sumptem i, przy rozbudowanej strukturze, magazynując ją.

Ogrzewanie na podczerwień jest alternatywą wobec tradycyjnej instalacji centralnej i wykorzystania emisyjnych źródeł. Jest to jednocześnie ekologiczne rozwiązanie, na które coraz przychylniej spoglądają zarówno właściciele starych obiektów jak i nowych inwestycji budowlanych.

Przy ogrzaniu domu prądem z fotowoltaiki nierzadko używa się folii grzewczych z włókna szklanego. Jest to dobre rozwiązanie dla niemal każdego budynku, ale znaczenie kluczowe ma tutaj indywidualne zapotrzebowanie na ciepło.

Korzyści finansowe z połączenia fotowoltaiki i folii grzewczych

Przede wszystkim fizyczna oszczędność miejsca – to bardzo ważny czynnik, który poprawia funkcjonalność niejednego obiektu budowlanego. Warunkuje to jednocześnie wygodne i estetyczne wykorzystanie połączenia fotowoltaiki i folii grzewczych.

Elementy te montuje się na ścianach albo na sufitach, zatem całkowicie zbędne są rury ciepłownicze, , piec i związane z nimi wydatki na montaż i serwis. To właśnie wytworzony przez Twoja instalacje fotowoltaiczną prąd jest wystarczającym źródłem energii.

Z pomocą finansową przychodzi także program Mój Prąd, dzięki któremu masz szansę uzyskać dofinansowanie na swoją inwestycję w nowoczesny i przyjazny klimatowi dom.

Fotowoltaika nie ogrzeje całego domu

Nie jest fizycznie możliwe ogrzanie całego domu za pomocą fotowoltaiki. Pamiętajmy, ze instalacja wspiera nas w produkcji energii, a nie przy ogrzewaniu wnętrz. Nie bez znaczenia pozostają tutaj także warunki atmosferyczne panujące na zewnątrz. Decydując się zatem na PV, nie oczekuj cudownej zamiany energii elektrycznej na ciepło, a traktuj instalację jako szansę na realne oszczędności.

Z pomocą przyjdzie Ci przemyślany projekt tej instalacji i odpowiednio dobrana moc. Urządzenia, które zapewniają ciepło w budynku potrzebują prądu, a ten wytwarzasz przecież sam. Na tym właśnie polega równoważenie wydatków jakie tak czy inaczej musisz ponieść korzystając na przykład z dobrodziejstw pompy ciepła.

Eco4planet to firma, która dostosowuje rozwiązania do indywidualnej sytuacji i projektów przyszłego prosumenta. Proponujemy fachowe doradztwo i kompleksowe wsparcie na każdym etapie planowania i realizacji inwestycji.

Ogrzewanie domu solarami – jak to działa?

Solary montuje się na dachach podobnie jak panele fotowoltaiczne. Wykorzystując promienie słoneczne kolektory dogrzewają budynek, a szczególnie podgrzewają wodę użytkową. Jest to dodatkowe źródło energii dla Twojego domu i co ważne, na taką instalacje również możesz pozyskać dofinansowanie.

Kolektory słoneczne będą pełniły swoją funkcję o każdej porze roku, jednak zimą ich działanie nie będzie tak efektywne jak choćby latem. W tym przypadku także musisz pamiętać, że solary nie ogrzeją Twojego domu, ale zmniejsza koszty podgrzewania wody. Skontaktuj się z nami i dowiedz się ile możesz zaoszczędzić.