JAKA JEST ŻYWOTNOŚĆ PANELI FOTOWOLTAICZNYCH ?

Panele fotowoltaiczne to urządzenie i jak każde inne ulega eksploatacji według swojego cyklu przydatności do jego wykorzystania. Przed zakupem każdego produktu sprawdzamy czas, w jakim będzie nam służył. Warto to ustalić również w przypadku paneli fotowoltaicznych.

Oprócz tego dobrze wiedzieć, jak zadbać o np. panele fotowoltaiczne, aby ich żywotność była maksymalnie wydłużona. To pozwala również ocenić opłacalność inwestycji.

Jak długo działają panele fotowoltaiczne?

Inwestycja w panele fotowoltaiczne rzeczywiście jest dosyć kosztowna. Gdyby nie programy dotacyjne, nie każdy mógłby sobie pozwolić na taki zakup pomimo, że zwraca się on zaledwie po kilku latach użytkowania – z reguły okres ten wynosi od 6 do 9 lat. Po tym czasie można liczyć na produkcję w pełni darmowej energii elektrycznej ze Słońca.

Trudno jest także określić w sposób jednoznaczny żywotność paneli fotowoltaicznych. Urządzenia te uznawane są za bardzo trwałe i spełniające swoją misję przez długie lata. Obecnie najstarsze instalacje fotowoltaiczne mają ok. 60 lat i wciąż pracują. Przydomowe panele prawdopodobnie aż tyle czasu nie będą służyć, jednak regularne przeglądy i serwisowanie zdecydowanie wydłuża czas eksploatacji paneli.

Te kolektory, które służą już od ponad 20 lat wskazują na długą żywotność tego typu instalacji. Nowoczesne moduły mają szanse pobić ten rekord i służyć efektywnie zdecydowanie dłużej.

Warto zaznaczyć, że gwarancja produktowa wytwarzanych obecnie paneli opiewa na 20-25 lat, a eksperci są pewni, że nawet po tym czasie będą z powodzeniem pełnić swoją rolę. Mówi się o osiągnięciu żywotności sięgającej aż 40-50 lat. Oczywiście na jej trwałość składa się wiele czynników, ale przy standardowym sposobie użytkowania sprawność potrwa dłużej. To między innymi dlatego warto inwestować w jakościowo dobre panele.

Moc paneli fotowoltaicznych – który element zużywa się najszybciej?

Pierwszą oznaka wyeksploatowania paneli jest sytuacja, kiedy ilość wyprodukowanego prądu z roku na rok się obniża. Wprawdzie te straty są trudne do zauważenia, bo są symboliczne, jednak obniżenie wydajności powinno wzbudzić czujność.

Spadki efektywności pracy paneli fotowoltaicznych nie są jednakowe we wszystkich częściach świata i zależą od lokalizacji. W Europie sytuacja jest korzystna, albowiem właśnie tutaj odnotowuje się najmniejsze spadki skuteczności działania fotowoltaiki. Wynika to z rzadkiego występowania skrajnych warunków atmosferycznych, które są jednym z głównych czynników przyczyniających się do obniżenia efektywności paneli. Sytuacja może oczywiście zmienić się na przestrzeni kilkudziesięciu kolejnych lat, zwłaszcza w dobie coraz częstszych anomalii pogodowych, jednak na ten moment sytuacja w Europie jest najbardziej korzystna pod tym kątem.

Największą utratę mocy paneli fotowoltaicznych można zauważyć się w początkowym okresie eksploatacji, tzn. w pierwszych 5-10 latach, po czym obniżka efektywności działania następuje w znacznie wolniejszym tempie. Jeżeli dojdzie do utraty mocy w wysokości 20%, można uznać panele za niesprawne i dokonać ich wymiany na nowe modele, ale zanim uznamy moduły za wyeksploatowane po tym czasie warto poddawać je corocznym przeglądom, podczas których ich stan będzie na bieżąco oceniany.

Jednocześnie nie można zapominać, że fotowoltaika składa się nie tylko z paneli, ale również inwertera, który wraz z nimi jest głównym elementem tworzącym system słonecznym. Należy wobec tego sprawdzać kompleksowo cała konstrukcję, a nie tylko najbardziej widoczną jego część.