NAJWIĘKSZE FARMY FOTOWOLTAIKI NA ŚWIECIE.

Na całym świecie rośnie liczba komercyjnych, wielkoskalowych elektrowni. Dynamika rozwoju fotowoltaiki jest tak ogromna, że za kilka lat powstaną jeszcze większe elektrownie lub nowe krają dołączą się do wyścigu o miano „słonecznego monopolisty”. Póki co liderem w produkcji paneli słonecznych oraz energii z ogniw fotowoltaicznych są Chiny. Jednak pod względem największych farm fotowoltaicznych Indie również zaznaczają wyraźnie swoją pozycję.

Nieprzyjazny teren pustyni Thar w północno-zachodnich Indiach na granicy Pakistanem to miejsce z prawdziwie upalnym klimatem i ogromnym deficytem deszczu. W takich okolicznościach klimatycznych wybudowano największą farmę fotowoltaiczną. Znajduje się ona od 2018 roku w Bhadla, w stanie Radżastan i ma powierzchnię 160 kilometrów kwadratowych produkując energię o maksymalnej mocy 2,7 GW. W 2019 roku Hindusi wybudowali także farmę fotowoltaiczną Pagavada Solar Park w stanie Karnataka. Jej maksymalna moc wynosi 2,05 GW. W porównaniu do elektrowni z Radżastanu jest niemal trzykrotnie mniejsza pod względem powierzchni, ponieważ zajmuje obszar 53 kilometrów kwadratowych. Pomimo tych budowli, w Indiach nadal występuje bardzo wysokie zapotrzebowanie na energię, dlatego powstają kolejne obiekty przeznaczone do ich pozyskania. Kolejna gigantyczna elektrownia Kurnool Ultra Mega Solar Park znajduje się w stanie Andhra Pradesh na południu kraju. Rozlokowane na obszarze 24 kilometrów kwadratowych ogniwa fotowoltaiczne pracują z maksymalną mocą 1 GW.

W 2016 roku w Chinach na środku pustyni została oddana do użytku farma Tengger Desert Solar Park. Zajmuje ona powierzchnię 43 kilometrów kwadratowych i ma moc 1,547 GW. W 2020 roku zaś Chińczycy wznieśli Huanghe Hydropower Hainan Solar Park zlokalizowany niedaleko miasta Quinghai w północno-zachodniej części kraju. Początkowa moc gigantycznej elektrowni wynosi 2,2 GW, ale Chińczycy mają w planach. Poza panelami słonecznymi postawione zostaną również turbiny wiatrowe. Trzecią chińską instalacją fotowoltaiczną jest Jinchuan Solar Park. Znajduje się w północno-zachodniej części Chin, w prowincji Gansu. Powstała w 2019 roku. Jej powierzchnia liczy 90 kilometrów kwadratowych. Panele słoneczne zamontowane w tym miejscu potrafią pracować z maksymalną mocą 1,03 GW. To jednak nie jest ostatnie słowo Chin, albowiem w trakcie budowy pozostaje jeszcze Datong Solar Power Top Runner Base w Sinciangu. Obecna moc, jaką dysponuje farma, wynosi 1 GW, a docelowo ma ona wynosić aż 3 GW. Wówczas będzie ona największą tego typu instalacją na świecie.

W tyle nie pozostaje również Egipt ze swoim Benban Solar Park. Obszar muhafazy Asuanu – podobnie, jak i cały Egipt – jest pokryty niemal w całości pustynią. Na tak nieprzyjaznym terenie wybudowana została farma Benban, której powierzchnia wynosi 37 kilometrów kwadratowych. Została ona oddana do użytku w listopadzie 2019 roku, a jej maksymalna moc wynosi 1,65 GW. Elektrownia jest na tyle ogromna, że widoczna jest nawet z kosmosu.

50 kilometrów od Dubaju w Zjednoczonych Emiratach Arabskich znajduje się Mohammed bin Rashid Al Maktoum Solar Park – kolejna gigantyczna w skali świata farma fotowoltaiczna, której nadano nazwę na część wiceprezydenta Zjednoczonych Emiratów Arabskich. Powstała ona co prawda w 2013 roku, ale nadal prężnie działa. Panele słoneczne umieszczone na powierzchni aż 77 kilometrów kwadratowych potrafią produkować energię z maksymalną mocą 1,313 GW. Prowadzone są dalsze rozbudowy, aby zwiększyć jej moc.

Natomiast  największa pojedyncza farma fotowoltaiczna na świecie, w skład której wchodzi jedno olbrzymie pole pokryte panelami słonecznymi to Noor Abu Dhabi Solar Power w Zjednoczonych Emiratach Arabskich.Istnieje od 2019 roku, a jej powierzchnia wynosi 8 kilometrów kwadratowych. Natomiast maksymalna moc wynosi zawrotne 1,17 GW.

Pod względem największych farm fotowoltaicznych dominują tak naprawdę trzy kraje: Chiny, Indie i Zjednoczone Emiraty Arabskie. Wszystkie instalacje są zbudowane na terenach pustynnych, których tam nie brakuje.

Co ciekawe, również i Polska może pochwalić się dużą farmą fotowoltaiczną. Znajduje się ona w Zwartowie (woj. zachodniopomorskie). Jej powierzchnia wynosi 3 kilometry kwadratowe. Łącznie panele słoneczne mogą produkować energię z mocą 200 MW. Po rozbudowie wartość ta wzrośnie do 290 MW. Chociaż jest to ponad dziesięciokrotnie mniej niż w przypadku Bhadla Solar Park, to instalacja jest największą w całej Europie Środkowo-Wschodniej.

Źródło: Focus.pl