DLACZEGO WARTO WYBRAĆ POMPY CIEPŁA TYPU MONOBLOK ?
Segment powietrznych pomp ciepła rozwija się bardzo dynamicznie. Prosumenci chętnie wybierają te urządzenia zarówno do nowych projektów, jak i do tych, które stanowią modernizację instalacji grzewczej. Stosowane w nich nowoczesne technologie czynią je bardziej ekologicznymi i oszczędnymi. W ostatnim czasie popularność zdobywają powietrzne pompy ciepła typu monoblok. Dlaczego warto przyjrzeć się temu nowoczesnemu rozwiązaniu?
Ponieważ odpowiednio dobrana pompa ciepła zapewnia wysoki komfort cieplny i jest w stanie pokryć zapotrzebowanie na ciepłą wodę użytkową przez cały rok.
Wybierając pompę ciepła, warto wziąć pod uwagę kilka istotnych czynników. Kluczowym jest zapotrzebowanie na ciepło w danym budynku. Wielkość pompy ciepła musi być dostosowana do zapotrzebowania na ciepło, co zapewni optymalną wydajność i ekonomiczność. Następnie należy wybrać właściwy rodzaj pompy ciepła, która będzie spełniała swoją funkcję w konkretnym budynku. Istnieją różne rodzaje pomp ciepła, które różnią się sposobem pozyskiwania ciepła. Najpopularniejsze to: powietrzne, gruntowe oraz wodne. Każda z nich ma swoje zalety i wady, warto je porównać.
Wydajność pompy ciepła zależy również od jej efektywności. Ważne jest, aby wybrać model o wysokiej sprawności, co pozwoli na oszczędność energii i pieniędzy. Nie zapominajmy, że pompy ciepła są inwestycją, która może się opłacać na dłuższą metę, ale ich koszt jest zazwyczaj wyższy niż tradycyjnych systemów grzewczych. Dlatego w tej kwestii również warto zrobić szczegółowe rozeznanie.
Nieodzowna jest przede wszystkim konsultacja z profesjonalnym doradcą, dlatego też rekomendujemy kontakt z ekspertami eco4planet. Podczas spotkania poznasz także najkorzystniejsze warunki gwarancji sprzętu, który będzie odpowiadał Twoim potrzebom oraz zasady montażu urządzeń, które dla Ciebie wybierzemy. Jedną z kwestii, którą warto przemyśleć, jest wybór między powietrzną pompą ciepła split a monoblok. Aby zrozumieć, czym różnią się te dwa rodzaje urządzeń, trzeba wiedzieć, jak działa powietrzna pompa ciepła.
Jak działa powietrzna pompa ciepła?
Jest to jeden z rodzajów pomp ciepła, które pozwalają na wykorzystanie energii z otoczenia do ogrzewania budynku oraz wody użytkowej. Jej działanie opiera się na zasadzie przetwarzania energii z powietrza zewnętrznego na ciepło, które jest wykorzystywane w systemie grzewczym.
Jak to działa? Powietrze z otoczenia jest pobierane przez zewnętrzny wymiennik ciepła. Element ten wyposażony jest w rurki, przez które przepływa czynnik chłodniczy. Pobiera on ciepło z powietrza, które jest przenoszone do pompy ciepła.
W dalszej kolejności czynnik chłodniczy trafia do sprężarki, która podnosi jego ciśnienie i temperaturę. W wyniku tego procesu ciepło, które zostało pobrane z powietrza, osiąga wyższą temperaturę i jest przekazywane do instalacji grzewczej.
Po przetworzeniu ciepła, czynnik chłodniczy jest transferowany przez wewnętrzny wymiennik ciepła, znajdujący się wewnątrz budynku. W wymienniku tym ciepło jest przenoszone do powietrza, a następnie jest rozprowadzane do pomieszczeń. Po oddaniu ciepła do pomieszczeń przez czynnik chłodniczy, temperatura tego ciepła spada. Skutkuje to ponownym transferem do zewnętrznego wymiennika ciepła, gdzie proces zaczyna się od nowa.
Zalety pompy monoblok
Ze względu na swoją budowę powietrzna pompa ciepła typu monoblok jest łatwiejsza w montażu niż pompa typu split. W obu przypadkach jednak rekomendujemy zaangażowanie doświadczonego montera, aby umiejscowił urządzenie w przeznaczonym punkcie. Montaż instalacji chłodniczej to jednak duże wyzwanie, a instalator musi mieć odpowiednie uprawnienia.
W pompach monoblok układ chłodniczy jest montowany jeszcze w fabryce, a instalator wykonuje jedynie przyłącza wodne. Instalacja pompy monoblok jest więc mniej obciążona ryzykiem błędów i zwykle również tańsza.
Eksploatacja monoblokowej pompy ciepła jest tańsza niż ma to miejsce w przypadku urządzenia typu split. Warto podkreślić, że okresowe przeglądy gwarancyjne urządzenia są wymagane w obu przypadkach.
Pompy ciepła monoblok kosztują więcej niż pompy split. Mimo oszczędności na instalacji i późniejszej eksploatacji, drożej kalkuluje się koszt początkowy.
Dotacje na urządzenia
Dotacje na pompy ciepła przewidziane są w ramach programu Czyste Powietrze, ale wyłącznie w przypadku wymiany starego, nieefektywnego urządzenia. Jeśli chcesz wiedzieć więcej, skontaktuj się z eco4planet. Profesjonalnie doradzimy Ci w zakresie najlepszego wyboru dofinansowania dla Twoich planów zakupu urządzeń OZE. Nie czekaj i skorzystaj z okazji. Przeprowadzimy Cię przez całą procedurę i już niedługo będziesz mógł cieszyć się swoją ekologiczną instalacją!