ILE KOSZTUJE POMPA CIEPŁA ?

Popularność pomp ciepła rośnie w bardzo szybkim tempie. Coraz więcej Polaków marzy o niezależności energetycznej i ekologicznych rozwiązaniach podnoszących standard ich życia. Ogromnym udogodnieniem są programy finansujące realizację tych inwestycji. Dlatego też z roku na rok przybywa prosumentów, a co za tym idzie – również producentów urządzeń fotowoltaicznych.

Nie pozostaje to bez wpływu na ceny, które uzależnione są od mocy i jakości urządzeń.

Na co zwracać uwagę kupując pompę?

Pompa ciepła to urządzenie, które wykorzystywane jest do zapewnienia komfortu termicznego nieruchomości pobierając energię cieplną z otoczenia. W zależności od rodzaju urządzenia, pozyskuje ono ciepło z gruntu, powietrza czy wody, ale są także dostępne modele, które pobierają energię z dwóch źródeł w tym samym czasie.

Dobrej jakości pompa to także duży wydatek, ale jak już wielokrotnie wspominaliśmy, inwestycję wspierają programy finansujące, bezzwrotne pożyczki i późniejsza eksploatacja, która znacznie redukuje opłaty za prąd.

Sam zakup urządzenia to już wydatek rzędu od kilku do kilkunastu tysięcy złotych. Nie dziwmy się także, jeśli zobaczymy pompę w cenie kilkudziesięciu tysięcy złotych są to jednak już bardzo zaawansowane egzemplarze. Koszty inwestycji zwiększają się kiedy trzeba przystosować nieruchomość do instalacji i potem ją w niej zamontować. Warto w tym miejscu podkreślić, że specyfika tych działań zależy od rodzaju urządzenia, a ściślej od sposobu pobierania przez nie energii z otoczenia np. pompa czerpiąca ją z wody musi mieć połączenie ze studnią.

Biorąc jednak jako przykład nieruchomość o powierzchni 150m² przyjmijmy, że interesuje nas urządzenie pozyskujące energię z gruntu, którego moc wynosi 10 kW. Przeciętny koszt takiego urządzenia to ok. 25 tys. zł plus niezbędne koszty inwestycyjne zależne od warunków indywidualnych.

W zależności od tego czy jest to pompa wodna, gruntowa czy powietrzna koszty mogą być indywidualne dla każdego gospodarstwa, zatem nie da się jednoznacznie wskazać jakiego rzędu kwotami będzie się operowało planując inwestycję. Jedynym wyjściem dla prawidłowo sporządzonych prognoz jest konsultacja z doświadczonym fachowcem. Dzięki  jego obliczeniom przyszły prosument będzie miał jasność i nie zostanie zaskoczony dodatkowymi kosztami.

Zadzwoń lub napisz do eco4planet. Udzielimy Ci wszystkich niezbędnych informacji i przeprowadzimy przez procedurę pozyskiwania dotacji na Twoją pompę ciepła. Czekamy na Ciebie!