JAK DZIAŁA POMPA CIEPŁA?

Pompy ciepła zapewniają dostęp do ciepłej wody użytkowej oraz wspomagają ogrzewanie domów. Pobierają one energię cieplną z najbliższego otoczenia, w zależności od wyznaczonych dla urządzenia zasobów naturalnych (woda, grunt lub powietrze). Mogą też pomóc w chłodzeniu obiektu w trakcie upałów.

Tak połączona instalacja skutecznie pobiera i przetwarza energię będąc obecnie podstawą wyposażenia niskoemisyjnych domów np. jako ogrzewanie płaszczyznowe.

Na jakiej zasadzie działają pompy ciepła?

Powietrzna pompa ciepła jest jednym z tych urządzeń, które pozwalają na wykorzystanie energii z otoczenia do ogrzewania budynku oraz wody użytkowej. Jej działanie opiera się na zasadzie przetwarzania energii z powietrza zewnętrznego na ciepło, które jest wykorzystywane w systemie grzewczym.

Zasada działania pompy ciepła jest dokładnie taka sama jak w przypadku chłodziarki, która również pobiera od środka energię o niskiej temperaturze i przekazuje ją do ośrodka o temperaturze wyższej (odbiornika). Pompa ciepła pracuje jednak w zupełnie innym zakresie temperatur niż lodówka.

Urządzenie pozyskuje ciepło z otoczenia i następnie wykorzystuje je na wyższym poziomie temperatury do celów grzewczych. Dolne źródła ciepła, z których pompa korzysta to:

 źródła odnawialne, w tym:

  • powietrze zewnętrzne,
  • wody powierzchniowe (rzeki, jeziora, stawy),
  • wody gruntowe,
  • wody geotermalne,
  • grunt,
  • promieniowanie słoneczne,

źródła odpadowe, w tym:

  • powietrze i gazy odlotowe,
  • woda odpadowa,
  • ścieki,
  • woda chłodnicza

Pompa ciepła realizuje obieg termodynamiczny. Aby móc go zrealizować, należy zastosować odpowiedni czynnik roboczy przemieszczający się w obiegu. Wówczas może on zmieniać własny stan skupienia z płynnego w gazowy. Proces ten można także odwrócić.

Warto podkreślić, że tempo zwrotu inwestycji w pompę ciepła jest uzależnione od aktualnych i prognozowanych cen za energię elektryczną. Pompa ciepła i fotowoltaika jako składowe OZEwpisują się w dostępne dotacje, np. ze środków ministerialnych lub samorządowych, o jakie może się starać przyszły prosument. Oprócz tego również banki oferują liczne pożyczki i kredyty na wszystkie rodzaje pompy ciepła.

Nowości z branży

Kontakt

TELEFON KONTAKTOWY

+48 501 355 350

BIURO

kontakt@eco4planet.eu
bok@eco4planet.eu

Siedziba główna

ul. Cybernetyki 19A,
02-677 Warszawa

ODDZIAŁ LUBLIN

ul. Nałęczowska 36C,
Lublin 20-400

ODDZIAŁ SUWAŁKI

ul. Chłodna 6
Suwałki 16-400


This will close in 0 seconds