CZYM JEST I JAK DZIAŁA REKUPERACJA?

Rekuperacja, w najprostszych słowach, to wentylacja polegająca na wymianie zużytego powietrza na świeże. W odróżnieniu od klimatyzacji standardowej, powietrze ulega ciągłej wymianie, a nie zamkniętej cyrkulacji. Strumień powietrza nawiewanego do pomieszczeń dodatkowo jest oczyszczane z wszelkich zanieczyszczeń i alergenów. Jest to zdecydowane udogodnienie wpływające korzystanie na zdrowie użytkowników.

Warto podkreślić, że cały proces wymiany zużytego powietrza nie generuje strat energii. Nawet, jeśli na zewnątrz panują bardzo niskie temperatury, zużycie energii pozostaje na tym samym poziomie.

Jak to działa? System transferuje zanieczyszczone powietrze usuwając je z pomieszczenia i nie emitując przy tym żadnego dźwięku świadczącego o jego stałej pracy. Rekuperator wraz z całym układem kanałów wentylacyjnych równoważą się dzięki wymiennikowi ciepła.

Wewnątrz pomieszczenia uzyskujemy korzystną cyrkulację powietrza, która jest zawsze przeciwstawna do tej jaka jest na zewnątrz.

Rekuperator wyposażony jest w elektronikę, wymiennik ciepła oraz dwa wentylatory umieszczone po obu stronach wymiennika ciepła. To właśnie te elementy kierują powietrze do właściwych kanałów. Włączając w to cyrkulację oczyszczonego powietrza jest to efekt, którego wentylacja grawitacyjna nie osiągnie. Co istotne, podczas odzyskiwania energii, strumienie powietrza wywiewanego i nawiewanego mijają się w rekuperatorze, czyli nie mieszają się ze sobą.

Urządzenia te mogą być wykorzystywane w różnych typach budynków, zarówno w domach jednorodzinnych, jak i w budynkach użyteczności publicznej, takich jak szkoły, biura czy szpitale.

Jakie znaczenie ma prawidłowa wentylacja w budynku?

W każdym domu, prawidłowa wentylacja gwarantuje zdrowie jego mieszkańców. Jeżeli jest ona zaburzona, wówczas szybko pojawia się grzyb i mnożą drobnoustroje. Niesie to za sobą negatywne następstwa zdrowotne m.in.: bóle głowy, częste choroby układu oddechowego bądź zaburzenia snu.

Dlatego też wentylacja jest wymagana przepisami polskiego prawa budowlanego. Zastąpienie wentylacji grawitacyjnej przez system wentylacji obniża zapotrzebowanie energetyczne budynku nawet o 20 kWh/(m²rok).

Jaką funkcję pełni wymiennik ciepła?

Na rynku jest kilka typów rekuperatorów i wiele ich marek. Dokonanie najwłaściwszego wyboru urządzenia zawsze powinno odbywać się pod okiem eksperta. Pamiętajmy także o tym, że każde urządzenie musi posiadać atest higieniczny!

Warto przyjąć zasadę, by wybrać centralę z możliwie największym odzyskiem ciepła, czyli z wymiennikiem przeciwprądowym. Jest to sześciokątny element starannie wyposażony w setki niewielkich kanalików. To właśnie w nich odbywa się transfer powietrza. Od tego elementu zależą parametry odzyskiwania energii, a ściślej od materiału, z jakiego jest wykonany, jego konstrukcji i wielkości. Nie da się go też pominąć, albowiem jest to największa część centrali ulokowana w samym środku rekuperatora.

Opatentowana konstrukcja jest inteligentnym systemem, w którym strumienie powietrza transmitują sobie wzajemnie energię nie tracąc jej przy tym. Jest to recyclingowy fenomen, który coraz częściej wykorzystują w swoich domach zwolennicy ekologicznych rozwiązań!

Co zyskujemy korzystając z systemu rekuperacji?

Sam faktu wymiany powietrza na świeże i niwelowania utraty energii jest korzyścią, na którą nie mogliśmy liczyć przy tradycyjnej wentylacji. W procesie wymiany ciepła, ciepłe powietrze, które jest wyprowadzane z pomieszczeń, przekazuje swoje ciepło do powietrza zewnętrznego, które jest wprowadzane do budynku. W ten sposób, rekuperator pozwala na odzyskanie ciepła, które byłoby tracone w przypadku wietrzenia pomieszczeń.

Przy urządzeniu oddychamy powietrzem bez zanieczyszczeń i bez alergenów. Nie jesteśmy narażeni na przeciągi, a niska zawartość dwutlenku węgla poprawia nasze samopoczucie. Elektrofiltr chroni nas ponadto przed smogiem, a niechciane zapachy są szybko odprowadzane. No i oczywiście możemy zapomnieć o pleśni i grzybie na ścianach, a odpowiedni poziom wilgoci wewnątrz redukuje także ilość kurzu i pyłów unoszących się w powietrzu.

Skontaktuj się z nami i dowiedz się więcej o zaletach rekuperatorów. Tylko z eco4planet dokonasz właściwego wyboru urządzenia i skorzystasz z najatrakcyjniejszego dofinansowania Twojej inwestycji.

Ile można zaoszczędzić?

Już na etapie projektowania domu jest szansa, aby zacząć oszczędzać. Szczególnie, jeśli w planach mamy również montaż pompy ciepła. Wówczas warto uwzględnić jej moc oraz ilość pętli do ogrzewania płaszczyznowego.

Dlaczego etap projektu domu jest kluczowy? Ponieważ już wtedy stosujemy rozwiązania wentylacyjne jak np. kominy, których nie musimy brać pod uwagę w przypadku systemu rekuperacji. Dzięki temu zyskujemy więcej miejsca i obniżamy koszty związane z obsługą konstrukcji komina.

Obliczyliśmy, że oszczędności eksploatacyjne na rekuperacji mogą wynieść nawet 50%! Chcesz wiedzieć więcej? Umów się z nami na niezobowiązujące spotkanie. Wszystko Ci wytłumaczymy, a Ty dokonasz najkorzystniejszego dla siebie wyboru.